Mamy Centrum Recyklingu!
Poniedziałek, 21 listopada, był naprawdę miłym dniem. Wprawdzie pogoda była pod psem, ale to akurat tego dnia spadało na plan dalszy. Wydarzeniem dnia, a może nawet całej kadencji, stało się oficjalne uruchomienie Gminnego Centrum Recyklingu w Niedomicach.
W inaguracyjnej uroczystości wzięło udzial kilkadziesiąt osób, a wiele z nich w kuluarowych rozmowach podkreślało, że inicjatywa może mieć zasadnicze znaczenie dla ochrony środowiska w najbliższych latach. Trudno było nie przyznać im racji. Faktycznie jest to przedsięwzięcie wyprzedzające nową ustawę śmieciową i dyrektywy Unii Europejskiej.
Sam zakład zrobił bardzo dobre wrażenie. Tuż po uruchomieniu linii goście mieli okazję poznać szczegółowe zasady jego działania. Oprowadzający po sortowni Grzegorz Mikulec, dyrektor GZR, krok po kroku objaśniał poszczególne fazy pracy linii od załadunku poprzez sortowanie i prasowanie poddanych segregacji odpadów, które w procesie zgniatania znacznie zmniejszają swoją objętość przybierając kształt dużego prostopadłościanu. W tej postaci odpady łatwiej ładować na samochody, którymi transportowane będą dalej do wyspecjalizowanych firm poddających je utylizacji i powtórnej obróbce.
Warto przypomnieć, że całkowity koszt budowy Gminnego Centrum Recyklingu w Niedomicach wyniósł 1 566 410 euro. Większa część z tej sumy – 1 080 823 EUR - pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, w imieniu którego jako instytucja wspomagająca występował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Inwestycja została zrealizowana w systemie "projektuj i wybuduj", co pozwolilo znacznie skrócić okres od decyzji do jej finalizacji. Zgodnie ze wstepnymi ustaleniami niedomicki zakład będzie przyjmował plastik, makulaturę i szkło z terenu sześciu innych gmin regionu. Deklaracje w tej sprawie złożyły gminy:Radłów, Wietrzychowice, Gręboszów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska i Lisia Góra. Oznacza to, że w ciągu roku w centrum odzyskiwanych może być nawet ponad tysiąc ton odpadów.
Z punktu widzenia samorządu tego typu rozwiązanie jest konieczne nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale także ze względów finansowych. Zgodnie z normami unijnymi, które obowiązywać mają już od przyszłego roku, Polska powinna odzyskiwać 10 procent odpadów, a w roku 2020 proporcje te mają sięgać nawet 40 procent. Jeśli gmina takich wskaźników nie uzyska, to za każdą brakującą tonę do określonego wskaźnika będzie płacić kary równe stawce za składowanie odpadów zmieszanych wynoszącej obecnie 110,65 zł. Zakład w Niedomicach to najlepszy środek do tego, by z jednej strony uniknać przykrych kar finansowych, a z drugiej znaleźć się w czołówce gmin stawiających na ekologię.