O centrum
Lokalizacja
Obiekt stanie tam, gdzie dawniej mieściły się Niedomickie Zakłady Celulozy. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo. Oddalone od zabudowań mieszkalnych miejsce w żaden sposób nie będzie uciążliwe dla mieszkańców, a przy okazji nawiązuje do przemysłowych tradycji Niedomic kojarzących się z okresem dobrobytu mieszkańców. Teren już dawno przeznaczony na działalność przemysłowo-usługową jest na tyle duży, że bez kłopotu spełnia wymagania stawiane tego typu inwestycjom. Nie bez znaczenia jest też dogodne położenie przy drodze wojewódzkiej i nieopodal budowanej właśnie autostrady.
Koszty i terminy
Całkowity koszt inwestycji wyniesie 6.500.000,00 zł. Czas realizacji można uznać za ekspresowy. Inwestycja realizowana jest systemem „zaprojektuj i wybuduj”, który znacznie przyspiesza tempo prac. W praktyce oznacza to, że centrum powstanie w ciągu roku. Termin ukończenia prac wyznaczono na 31 marca przyszłego roku i jest on nieprzekraczalny. Z końcem kwietnia 2011 roku trzeba będzie rozliczyć się z wykorzystania dofinansowania uzyskanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Technologia
Centrum będzie dysponować sortownią, w której segregowane będą surowce wtórne według ich rodzajów. Do składowania odpadów służyć będzie zadaszony magazyn, w którym przechowywane będą szkło, papier i tworzywa sztuczne. Na wyposażeniu zakładu znajdą się linie do obróbki szkła, makulatury i plastiku, które pozwolą na szybkie i precyzyjne przygotowanie odpadów do ich ponownego wykorzystania. Na terenie zakładu zaplanowano także budowę dróg dojazdowych, a teren wokół zakładu zostanie urządzony w ten sposób, by dostawa i odbiór towaru odbywały się bez przeszkód, a pracownicy mieli zapewnione miejsca parkingowe.
Usługi
Wbrew nazwie inwestycji zakład nie będzie zajmował się recyklingiem czyli przetwarzaniem surowców wtórnych, ale jedynie ich sortowaniem i mechaniczną obróbką, co w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na środowisko. Pierwotnie zamysł był wprawdzie inny, ale po analizie potrzeb rynku uznano, że taka forma działalności będzie najbardziej odpowiednia.
Partnerzy
Dzięki podpisanym już wcześniej umowom zakład już na starcie będzie mógł być spokojny o swoje ekonomiczne podstawy. W roli dostawców surowców wystąpi w sumie siedem gmin. Obok gminy Żabno porozumienie w tej sprawie podpisały gminy: Radłów, Wietrzychowice, Gręboszów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska i Lisia Góra. Odpady pochodzące z terenu wymienionych gmin trafiać będą do zakładu w Niedomicach.