Tańsza produkcja
Recykling to nie tylko ochrona środowiska, ale też wymierne korzyści finansowe. Powtórne wykorzystanie surowców wtórnych do produkcji powoduje, że jest ona znacznie tańsza. Bodaj najlepszy przykład to recykling puszek aluminiowych. Ich wykorzystanie, w stosunku do produkcji aluminium z boksytu, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95 %, zanieczyszczeń wody o 97 %, wymaga też o 95 % mniej energii elektrycznej. W efekcie produkcja aluminium z puszek jest o 60 procent tańsza od uzyskiwania go z rudy.
Opłacalne jest także powtórne wykorzystywanie butelek PET. Włókno z odzysku to dobry surowiec na ubrania narciarskie, turystyczne, treningowe. Jest też przydatne jako surowiec na ekwipunek turysty i wyczynowca: plecaki, namioty, buty. Z PET-ów wytwarzana jest dzianina typu polar.
Potężne rezerwy mamy w Polsce także pod względem wykorzystania makulatury. Statystyczny Polak zużywa rocznie blisko 63 kg papieru i zbiera rocznie ok. 22 kg makulatury, zatem przekazuje do recyklingu niespełna 36% zużywanego przez siebie papieru. To bardzo mało, gdyż dla porównania w Austrii, Holandii i w Niemczech odzysk przekracza 70%. Znacznie lepiej niż w Polsce, jest pod tym względem w innych krajach Unii Europejskiej, a także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
Tymczasem wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew. Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m³ miejsca na składowisku. Produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75%, redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74% a ilości ścieków przemysłowych o 35%.